Czym pachną święta?

By | 20:47 12 comments
   Dopiero co skończyły się wakacje, przecież to było tak niedawno, więc jak to możliwe, że już za 6 dni, miliony polskich rodzin zasiądą przy starannie nakrytych stołach, do wigilijnej wieczerzy...ach ten czas tak szybko płynie ;D
   Pewnie już nie raz w tym roku mieliście okazje zobaczyć, poczuć, usłyszeć, że święta są już tuż-tuż. No właśnie. Bo po czym właściwie można poznać, że to już wkrótce? Co bezpośrednio kojarzy nam się ze Świętami? Czyli po prostu - czym pachną Święta?

1. Tłumy w centrach handlowych...

...czyli prawdziwa zmora Świąt. Tak już niestety jest, że znienawidzone chyba przez wszystkich ciągnące się przez cały sklep kolejki do kas, przymierzalni, zamieszanie i bałagan w sklepach zawsze pojawiają się przed Świętami, czyli wtedy, gdy wciąż brakuje nam czasu i wszędzie nam się spieszy. Już przynajmniej 2 razy w ciągu ostatniego tygodnia, biegłam do sklepu mając w głowie głównie przedświąteczne porządki, pieczenie ciastek, pakowanie prezentów, do tego jak zwykle szkołe i milion różnych innych rzeczy. W takich chwilach nie marzyłam o niczym innym jak szybko kupić brakujące prezenty czy produkty spożywcze i szybko znowu znaleźć się w domu. Ta, chciałoby się. Wystarczyło przejść przez główne drzwi by zderzyć się z gęstą ścianą ludzi w panice biegających po sklepach. Jako, że mieszkam w Gdańsku, tradycyjnie pół miasta zbiegło się do największego centum handlowego (czyli Galerii Bałtyckiej ^^) i ruszyło na ostatnie zakupy, szkoda tylko...że wszyscy jednocześnie.

2. Last Christmas

I gave you my heart, but the very next day you gave it away i tak dalej i tak dalej. Może to tylko moja dziwna cecha, ale w momencie kiedy po rocznej przerwie po raz pierwszy słyszę Last Christmas w radiu, to dla mnie znak, że wkrótce Boże Narodzenie. Oczywiście są też inne piosenki, słuchanie których nie w okresie świątecznym jest dla mnie barbarzyństwem, gdyż tracą wtedy cały swój urok. Pozwolę sobie przytoczyć kilka tytułów, chociaż założę się, że sami przynajmniej części z nich znacie:

1. Mariah Carey All I want for Christmas is you 
2. Shakin Stevens Snow is falling
3. Brenda Lee Rockin' around christmas tree
4. Andrea Bocelli Santa Claus is coming to town
5. Frank Sinatra Let it snow!
6. Michael Buble Winter Wonderland
7. Celine Dion/John Lennon So this is christmas
8. Cliff Richard Christmas time
9. Elvis Preasley Blue Christmas
10. Melanie Thornton Wonderful dream
11. Bobby Helms Jingle bells rock

3. Stragany z choinkami

U niektórych są, u niektórych nie, ale nie można powiedzieć, że nie kojarzą się ze świętami. Zresztą jak choinka czyli jeden z najważniejszych symboli Świąt, mógłby się z nimi nie kojarzyć! Czym byłoby Boże Narodzenie bez choinki? Nie ważne czy sztuczna, czy prawdziwa, bo są zwolennicy obojga z nich. Niektórzy preferują skromne, jednokolorowe ozdoby na choinkach, jak kto woli, jednak ja nie wyobrażam sobie, żeby moje niespełna 3 metrowe drzewko miało być ubrane jedynie w kilka skromnych świecidełek. Tak więc standardowo, w tym roku tak jak i w poprzednich zapewne zawisną na nim nie tylko bombki i łańcuchy, ale również porcelanowe figurki, ciastka i pierniczki, ręcznie wykonywane ozdoby, lampki, świece, orzechy, cukierki, dzwoneczki i mnóstwo innych rzeczy. Pod koniec może i sprawia to wrażenie wielkiej sterty kolorowych błyskotek, ale nie potrafiłabym obchodzić świąt bez mojej kochanej choinki :D

4. Kevin sam w Domu

Wszyscy znają na pamięć, nikt nie jest w stanie nie śmiać się oglądając go po raz setny. Bez niego święta straciłyby urok. O kogo chodzi? Tak, proszę państwa, mam na myśli Kevina. Perypetie małego, z pozoru  niewinnego i bezbronnego chłopca i dwojga dość niebezpiecznych, aczkolwiek nie grzeszących rozumem bandytów, którzy mają ochotę obrabować jego dom, podczas gdy ten skutkiem nieszczęśliwej pomyłki zostaje sam w domu. Mieliśmy również to szczęście poznać drugą część komedii, która równie bawi. I mimo, że znam to z dokładnością niemal do każdej sceny i tak zawsze  byłam pierwszą osobą która wołała "Włączcie polsat, zaraz leci Kevin".

5. Cynamon, pierniki i pomarańcze.

Mimo tego, że są to zwykłe codzienne produkty spożywcze kojarzą nam się akurat ze świętami. Tak jak pierogi, niezliczone gatunki ryb, barszcz czerwony i różne inne potrawy. W okresie świąt niemal nie można się oderwać od otaczających nas z każdej strony zapachów, a że co tu się oszukiwać - jedzenie jest istotnym elementem każdych świąt. :)


6. Jarmarki 

W niektórych większych miastach Polski, jak i również innych krajów w okresie świąt odbywają się doroczne Jarmarki Świąteczne. Mnóstwo straganów pełnych najróżniejszych ozdób, lampek, błyskotek, choinek, prezentów, ubrań, biżuterii i innych rzeczy rozpościera się po ulicach miast tworząc jedno z najpięniejszych zjawisk jakie możemy zaobserwować. Oto zdjęcie z Weihnachtsmarkt w Berlinie:


7. Coraz bliżej święta...Tutaj chyba nie trzeba nic dodawać...;)


8. Prezenty

Dobra, Święta to nie tylko prezenty, ale wiadomo, że wszyscy i tak najbardziej cieszą się w chwili gdy je odpakowują.  Pomysłów na świąteczne paczki jest teraz niesamowicie dużo, ale i tak zwykle długo musimy krążyć po sklepach, by znaleźć coś odpowiedniego. Ale warto, by potem widzieć zadowolenie na twarzy obdarowanej osoby :)

To tyle z mojej strony na koniec jeszcze kilka świątecznych obrazków:

12 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Nienawidzę piosenki Last Christmas -.-

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie mów.. czas płynie nieubłaganie. Niedawno wygrzewałyśmy się na hiszpańskiej plaży a teraz .. brak słów.
  zapraszamy do nas
  http://being-brainwashed.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie tu :*
  Obserwuję i zapraszam do mnie ;)
  http://melanchoolia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna notka
  Zapraszam
  http://colorfullifeteen.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. z tym, że puszczanie piosenek wymienionych w punkcie 2 to barbarzyństwo zgadzam się całkowicie :)
  ojej. no właśnie dopiero co święta były, a tu już koniec roku kalendarzowego się zbliża :)

  OdpowiedzUsuń
 6. a gdzie mandarynki ? ;p :) hehehe

  OdpowiedzUsuń
 7. świetny blog zazdroszcze po prostu +zapraszam do mnie . <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale suuper :D
  hehe też kocham Kevina xd. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie zbyt ciekawe. Bywały lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kocham mandarynki <333 i uwielbiam Kevina <33

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz! Każdy sprawia nam ogromną RADOŚĆ!
Staramy się odpowiadać na Wasze komentarze w miarę możliwości.

POZDRAWIAMY ♥