Dlaczego (nie) warto palić?

By | 12:00 1 comment
Mimo że wszyscy zdają sobie sprawę ze złego wpływu papierosów na nasz organizm, wystarczy wyjrzeć przez okno by zobaczyć człowieka z fajką w ręku. Dzisiaj lista nieprzyjemnych skutków palenia - ku przestrodze!

1. Fajki wyraźnie pogarszają ogólny wygląd skóry – sprawiają, że ma szarawy odcień, szybciej się starzeje i bardziej widoczne są na niej wszelkie wypryski, ranki i przebarwienia, które dodatkowo gorzej i dłużej się goją. Palaczom, trudniej uporać się też z takimi dolegliwościami, jak trądzik czy łuszczyca.2. Papierosy niekorzystnie wpływają na wygląd paznokci – sprawiaj że są pożółkłe (również skóra dookoła nich!), rozdwojone i o wiele łatwiej się łamią.

3. Fajki powodują brzydkie - żółte, a z czasem brązowe - przebarwienia na zębach. Co więcej, palacze zdecydowanie częściej niż osoby niepalące borykają się z próchnicą, kamieniem nazębnym i krwawieniem z dziąseł.

4. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym, powodują brzydki zapach z ust. Jest to nie tylko nieprzyjemne dla otoczenia, ale przede wszystkim – bardzo krępujące dla samego palacza.

5. Nie oszukujmy się – papierosy w ogóle nie pachną pięknie, a ich zapach szybko wsiąka w ubrania, skórę i włosy. Zabija każde, nawet najładniejsze i najbardziej intensywne, perfumy.

6. Palenie papierosów powoduje nadmierne przesuszanie i wypadanie włosów. Tracą one sprężystość, blask i stają się bardziej kruche.

7. Papierosy to jeden z głównych czynników wywołujących zawał serca. Palacze, bardziej niż osoby niepalące, narażeni są również na miażdżycę, nadciśnienie, udar, gruźlicę, niewydolność płuc, a przede wszystkim na choroby nowotworowe takie jak rak wargi, krtani, przełyku i płuc, które mogą pojawić się także w młodym wieku, wszystko bowiem zależy od organizmu!

8. Fajki szkodą układowi oddechowemu, sprawiają, że oddech staje się płytszy, a organizm mniej dotleniony i tym samym mniej wydajny. Palacze przez to szybciej się męczą, łatwiej łapią zadyszkę nawet po krótkim biegu, z czasem problem sprawia im wchodzenie po schodach i wykonywanie ćwiczeń fizycznych!

9. Nałogowe palenie negatywnie wpływa na nasze narządy płciowe, może powodować zaburzenia cyklu miesięcznego, impotencję, a w ekstremalnych przypadkach także bezpłodność.

10. Palenie papierosów tępi wszystkie zmysły, w szczególności smaku, zapachu i wzroku. Tym samym palacz ma mniejszą radość z jedzenia i dlatego częściej wybiera jedzenie wysoko przetworzone, fastfoodowe, które zawiera po prostu więcej sztucznych wzmacniaczy smaku i zapachu.

11. Regularne palenie niszczy nasz mózg, a tym samym silnie wpływa na nasze zdolności intelektualne. Badania polegające na porównywaniu świadectw uczniów z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA i innych krajów wykazały, że palacze mają gorsze wyniki w nauce. Więcej próblemów sprawia im uczenie się czegoś na pamięć, mają problemy z koncentracją i częściej też popełniają błędy na testach.

12. I w końcu, co tu się oszukiwać, papierosy nie należą do najtańszych "przyjemności". Koszt jednej paczki wynosi tyle, co cena małej pizzy czy wejściówka na siłkę. Zamiast dwóch paczek kupić można już bilet do kina, a zamiast pięciu – jakiś naprawdę wystrzałowy ciuch czy świetną grę komputerową!

1 komentarz: Leave Your Comments

  1. Świetny pomysł na post! :) Może uświadomi komuś, że nie warto palić. Na szczęście sama nigdy nie miałam problemu z uzależnieniem, a same papierosy niezbyt mnie pociągają ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz! Każdy sprawia nam ogromną RADOŚĆ!
Staramy się odpowiadać na Wasze komentarze w miarę możliwości.

POZDRAWIAMY ♥