15 ciekawostek na temat snu

By | 17:43 12 comments
Witam, dzisiaj postanowiłam opublikować jedną z obrobionych przeze mnie notatek roboczych byłej administratorki bloga wspaniałej Gosiek, która niestety już dla nas nie pisze. Mam nadzieję, że Was zainteresuje. 

1. Zapominamy 90% naszych snów

W przeciągu 5 minut od przebudzenia zapominamy połowę tego, o czym śniliśmy. Po 10 minutach nie ma już 90% naszych wspomnień.

2. Niewidomi także śnią

Osoby, które straciły wzrok, np. w wyniku wypadku, śnią obrazami. Osoby niewidome od urodzenia nie widzą co prawda obrazów, ale przeżywają równie intensywne sny co pełnosprawni ludzie, wykorzystując przy tym pozostałe swoje zmysły.


3. Wszyscy śniąKażdy człowiek ma sny (jedynym wyjątkiem są ciężkie zaburzenia psychologiczne). Jeśli wydaje Ci się, że o niczym nie śnisz, tak naprawdę po prostu o tym nie pamiętasz.


4. W naszych snach widzimy jedynie twarze, które znamy

Nasz umysł nie wymyśla twarzy osób, które pojawiają się w naszych snach - wykorzystuje natomiast twarze ludzi, których już kiedyś widzieliśmy (nawet jeżeli ich nie pamiętamy).
5. Nie wszyscy mają sny w kolorze

12% widzących osób podczas snu widzi obrazy jedynie w czarno-białych barwach. Co ciekawe, badania prowadzone od 1915 roku do lat 50. wykazywały, że czarno-białe sny przeważają w społeczeństwie, a rezultaty te zaczęły ulegać zmianie w latach 60. Dziś jedynie 4% osób poniżej 25. roku życia śni na czarno-biało. Naukowcy twierdzą, że zmiana ta może być powiązana z wprowadzeniem kolorowej telewizji.

6. Sny są symboliczne

Gdy śnimy o konkretnym przedmiocie ma on zazwyczaj charakter symboliczny. Zazwyczaj jednak jego prawdziwe znaczenie jest głęboko ukryte i odbiega od tego, o czym śnimy.

7. Sny wyrażają emocje

Najczęstszym uczuciem, które odczuwamy w snach jest lęk. Częściej przeżywamy podczas snu negatywne emocje.

8. Podczas nocy śnimy od czterech do siedmiu snów

Zazwyczaj zaczynamy śnić w przeciągu godziny lub dwóch od momentu zaśnięcia.

9. Zwierzęta również śnią

Badania przeprowadzone na różnych gatunkach zwierząt wykazywały, że podczas snu zwierzęta wytwarzają taki sam rodzaj fal mózgowych co ludzie.

10. Podczas snu może nam się zdarzyć paraliż senny

Podczas snu w fazie REM (eng. Rapid Eye Movement - szybkie ruchy gałek ocznych) nasze ciała ulegają paraliżowi. Jednakże zdarza się, że mechanizm ten zaczyna działać w innej fazie snu, podczas gdy nasz umysł się budzi.

11. Otoczenie ma wpływ na nasze sny

Nasz umysł podczas snu odbiera bodźce z zewnątrz i włącza je do snu. Oznacza to, że podczas snu możemy usłyszeć prawdziwe dźwięki i na przykład, gdy nasz brat gra na gitarze w pokoju obok, możemy śnić o tym, że jesteśmy na koncercie gwiazdy rocka.

12. Sny mężczyzn i kobiet nie są identyczne
Mężczyźni częściej śnią o mężczyznach - około 70% postaci pojawiających się w snach mężczyzn jest tej samej płci. Z kolei u kobiet liczba damskich i męskich postaci występujących w snach jest wyrównana. Ponadto, podczas snu mężczyźni częściej doświadczaj agresywnych emocji.

13. Prorocze sny

Liczne badania wykazały, że od 18 do 38% społeczeństwa miało choć jeden sen proroczy, a 70% osób przeżyło podczas snu déjà vu. Od 63 do 98% osób wierzy, że sny mogą przewidywać przyszłość.

14. Jeśli chrapiesz, na pewno nie śnisz

Taka informacja krąży po internecie, niestety, nie udało nam się jej zweryfikować żadnymi badaniami naukowymi.

15. Podczas snu możesz przeżyć... orgazm!

W naszych snach możemy nie tylko uprawiać seks, ale i przeżyć prawdziwy orgazm! Uczucie to może być równie intensywne i przyjemne, co w rzeczywistości...

Mi już nie raz zdarzały się różne dziwne sny :) a Wam? Miałyście kiedyś proroczy sen czy zdarzyło Wam się coś wymienionego w powyższych podpunktach? PISZCIE!

12 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Oo, fajnie tak dowiedzieć się czegoś nowego. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że zapamiętujemy tak niewiele snów. Świetny post ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym pamiętać wszystkie moje sny ♥ a czy to, o której zasypiamy ma wpływ na to, czy zapamiętujemy sny...? :)

  mam prośbę: pisz/piszcie posty częściej :3 prawie codziennie zaglądam tu żeby zobaczyć czy jest coś nowego... :P strasznie mi się tu podoba! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post, wreszcie ktoś pisze o czymś na prawdę interesującym, pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. miałam kilka razy proroczy sen, który przewidywał moją nieciekawą przyszłość... aż sama się ich wystraszyłam:) ale na szczęście ostatnio śnią mi się głównie mile rzeczy ;p

  OdpowiedzUsuń
 6. mi się jakiś czas temu śniło, że wycięłam sobie w gardle dziurę nożyczkami, takie tam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sen to temat rzeka, duzo by opowiadac... A śnić chyba kazdy lubi :)
  Pozdrawiam i zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapraszam do udziału w Blog Grand Prix 2014!

  Szczegóły: http://bloggp.jimdo.com/

  Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dopiero zaczynam, zapraszam, o radościach, smutkach podróżowaniu, http://monalisadreamer.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaamiętacie 90% więcej snów jak będziecie je zapisywać. Zapraszam na mój blog w tym tygodniu pojawi się notka o świadomych snach http://zrzutowisko.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Niektórzy ludzie w ogóle nie pamiętają o czym śnili pamiętają tylko urywki.Ja tak mam na przykład. Bardzo ciekawy artykuł, zwłaszcza wzmianka o śnie zwierząt. wielokrotnie zdarzyło się, że mój pies warczał przez sen i poruszał się. Śmiesznie to wyglądało, ale z drugiej strony jestem bardzo ciekawa o czym śnił. Może kiedyś nauka będzie na tyle rozwinięta, że będzie można czytać sny innych ...
  http://swiat-tabu.blogspot.com/ <-- zapraszam na blog o kontrowersjach ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe ciekawe :) Pamiętam, że raz miałam taki realistyczny sen, w którym się obudziłam i coś tam się działo. Kiedy obudziłam się na prawdę, to w tej samej pozycji co we śnie, który do miłych nie należał.. brrrr :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz! Każdy sprawia nam ogromną RADOŚĆ!
Staramy się odpowiadać na Wasze komentarze w miarę możliwości.

POZDRAWIAMY ♥