Jak radzić sobie ze stresem?

By | 18:02 14 comments
"Mi­nuta spędzo­na w stre­sie trwa dłużej niż godzi­na w relaksie."

"Nic nie obezwład­nia równie moc­no, jak stres."


Czym jest stres? Stres to reakcja na bodziec pochodzący ze świata zewnętrznego, który wymaga z naszej strony podjęcia jakichś działań. Jest to nasza reakcja na bodziec więc w dużej mierze reakcja stresowa zależy od nas. Bodziec jest od nas niezależny, ale nasza reakcja na ten bodziec jest od nas zależna. Z tego powodu możemy kontrolować stres. Czas na moje ulubione powiedzonko - łatwiej powiedzieć, ciężej zrobić. No ale dla chcącego nic trudnego!

1. Poznaj swój stres!

Po pierwsze trzeba rozpoznać, jakie sytuacje nas stresują. Wydaje się banalne, ale to pierwszy i najważniejszy etap, o którym zwykle zapominamy.
Nie ma potrzeby zatrzymywać się nad tym zbyt długo i koncentrować się na sytuacjach stresowych. Najlepiej wypisać to, co nas stresuje na kartce papieru.
Jeśli chcesz się nauczyć, jak sobie radzić ze stresem w Twoim życiu, musisz najpierw wiedzieć, jakie są jego najważniejsze źródła.

2. Zaakceptuj lub wyeliminuj!

Sytuacje, które można łatwo wyeliminować, należy załatwić od razu. Na przykład, stresuje mnie niemiła pani w sklepie osiedlowym pod domem – więc od dziś chodzę do innego sklepu z miłą obsługą.
Sytuacje, które mogą sprawić więcej problemów, należy postarać się wyeliminować wtedy, kiedy będzie to możliwe. Najlepiej znów sięgnąć po kartkę papieru i napisać sobie plan dla każdej sytuacji osobno. Na przykład, stresuje mnie moja nienajlepsza sytuacja finansowa, w takim razie piszę plan (może zawierać kilka opcji), który pozwoli mi krok po kroku wyeliminować sytuację stresową.

Wielu sytuacji stresowych nie da się wyeliminować. Jeżeli stresuje mnie to, że codziennie muszę wstawać z łóżka, to... no cóż, takiej sytuacji raczej nie da się wyeliminować w rozsądny sposób.
Może stresuje mnie jakieś dręczące pytanie, na które nie da się odpowiedzieć, albo osoba, z którą jednak nie można/nie chciałoby się zerwać kontaktów.
Sytuacji, których nie da się wyeliminować, jest bardzo dużo.
Takie sytuacje należy zaakceptować – po prostu się z nimi pogodzić. Należy pamiętać o tym, że stres jest tak naprawdę naszą reakcją na bodziec zewnętrzny. Tylko od nas zależy, czy dana sytuacja wywołuje u nas reakcję stresową, czy nie.

3. Masz wyobraźnię? Użyj jej!

Jest wiele technik bazujących na wyobraźni czy pracy z podświadomością. Są to bardzo skuteczne metody radzenia sobie ze stresem. 

Miejsce marzeń
Stwórz w wyobraźni swoje miejsce marzeń i odwiedzaj je, kiedy się stresujesz. Użyj do tego jak najwięcej zmysłów: wzrok, słuch, zapach, smak, dotyk. Wymarzonym miejscem może być plaża w tropikach i towarzyszący Ci zapach oceanu; świetlisty las, w którym słychać łagodny śpiew ptaków; ogród na wsi i pokryta poranną rosą trawa, po której stąpasz boso itd. Takie miejsce niech będzie Twoim sekretnym miejscem marzeń, które powinno być indywidualne, stworzone przez Ciebie, dla Ciebie, ku Twojej przyjemności. Będzie to przystań, do której będziesz mógł/mogła wracać, kiedy będziesz potrzebować.

4. Uśmiechnij się do stresu, a on uśmiechnie się do Ciebie!

Należy jak najczęściej się śmiać, aby stać się bardziej odpornym na stres. Śmiech, choćby i sztuczny, wywołuje w organizmie człowieka reakcje fizjologiczne ograniczające negatywne skutki stresu. Warto zrobić sobie swoją własną listę sposobów na wywołanie śmiechu: może to być oglądanie komedii, spotkania ze znajomymi, czytanie książek lub dowcipów, oglądanie śmiesznych zdjęć itd.
 Jest kilka bardzo skutecznych technik na ośmieszanie sytuacji stresowej. Jedna z nich polega na tym, że będąc w stanie relaksacji odtwarzamy sobie sytuację stresową jak film. Mamy w ręce pilota i przewijamy filmik do przodu i wstecz. Odtwarzamy go kilka razy. Następnie zaczynamy się tym filmem bawić: dorysowujemy twarzom śmieszne wąsy, zmieniamy wygląd postaci, podkładamy inny głos (np. Chipa i Dale'a), wprowadzamy dodatkowe postaci lub wydarzenia, które powodują, że sytuacja stresowa wywołuje w nas uśmiech. Czynność należy powtarzać kilkukrotnie do ustąpienia objawów stresu. Gdy następnym razem pomyślimy o tej sytuacji, zareagujemy śmiechem.

5. Znajdź hobby.

Zajmij się czymś żeby nie myśleć o stresie. Możesz np. zacząć biegać. Sport bardzo dobrze pozwala rozładować sytuacje stresowe - warto się nad tym zastanowić. 


Najczęstsze przyczyny stresu:

1. SŁABY STRES

zmiana godzin lub warunków pracy, zmiana nawyków, wakacje, święta

2. UMIARKOWANY STRES

wysoki kredyt do spłacenia, nieporozumienia z partnerem, zmiana obowiązków, niezałatwione sprawy osobiste

3. SILNY STRES

śmierć przyjaciela, przeprowadzka, problemy finansowe

4. BARDZO SILNY STRES

śmierć członka rodziny, utrata wolności, poważny uraz lub chorobaKAŻDY Z NAS SIĘ STRESUJE - JEST TO COŚ CAŁKOWICIE NATURALNEGO. WARTO JEDNAK ZACZĄĆ PRACOWAĆ NAD SAMYM SOBĄ ŻEBY POZWOLIĆ SOBIE NA UNIKNIĘCIE WIELU NIEPRZYJEMNYCH CHWIL :)

A WY JAK RADZICIE SOBIE ZE STRESEM?

14 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Mój złoty środek na stres? Biorę słuchawki i włączam na full ulubioną piosenkę, zaraz przechodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam zawsze tak, że jak się stresuję to się zaczynam śmiać. Tak bez powodu... :D. A notka bardzo przydatna!
  Pozdrawiam
  Zwariovana

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawa i przydatna notka ! :)
  ja mam mnostwo sposobow na radzenie sobie ze stresem , wwszystko zalezy od sytuacji :w jakiej sie znajduje :P

  zapraszam do mnie na nowy post

  vejra.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. dla mnie najlepszym sposobem na odstresowanie się jest bieganie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny artykuł. :d
  Ja ze stresem sobie różnie radze. Mam tyle sposobów, że nie potrafię sobie ich od tak przypomnieć :D
  Pozdrawiam ;*


  Miśka
  misiayou97.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja dotąd nie odkryłam złotego środka ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sporo daje spacer albo jakieś spotkanie z przyjaciółmi ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo pożyteczny post. Ja prawie zawsze się stresuję, tak mam :/

  Obserwacja za obserwację?

  http://marpleous.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajny pomysł na post! ♥ obserwuję.

  OdpowiedzUsuń
 10. You have a very nice blog.
  I'm your new follower,
  would you like to follow each other?

  http://nancymaterialgirl.blogspot.it/

  xoxo Nancy S.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki, ten artykuł jest dla mnie naprawdę pomocny :) Chociaż i tak pewnie stres mnie zje przy najbliższej okazji... Ale bądźmy dobrej myśli.

  http://beyondatime.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo przydatne rady, mnie prawie wszystko stresuję, nie potrafię się rozluźnić :(. To prawda, uśmiech niweluje stres :D. Na pewno skorzystam z tych porad :).

  http://baska-beauty.blogspot.com/2013/09/konkurs-wygraj-post-na-moim-blogu.html
  Zapraszam do mnie, do wygrania post na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajny i przydatny artykuł :) A co do końcowego pytania, to lubię się wtedy odizolować i pochodzić, np. pójść na spacer.
  http://moimswiecie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja nie miałam za bardzo na to sposobu ale to bedzie dla mnie bardzo przydatne :)
  http://pauulciak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz! Każdy sprawia nam ogromną RADOŚĆ!
Staramy się odpowiadać na Wasze komentarze w miarę możliwości.

POZDRAWIAMY ♥